Hero image

Cults

14. 11. 24MeetFactory, Praha
Facebook event

Indie miláčci minulé dekády, které objevila i Gen Z: Cults vystoupí poprvé v Praze

Americká nezávislá scéna si Cults oblíbila, jen co v roce 2011 vydali svůj eponymní debut. K tomu jim pomohla i prestižní nálepka Best New Music udělovaná portálem Pitchfork. Hlas zpěvačky Madeline Follin nelze přeslechnout a melodie písní jako Always Forever nebo Go Outside zase dostat z hlavy. Altpopové duo ale rozhodně netěží jenom z nostalgie, jejich písně teď bodují na TikToku, virální skladba She Knows s J. Colem má jenom na Spotify přes půl miliardy přehrání – a z katalogu Cults není jediná.

Cults teď vůbec poprvé zahrají v Česku: konkrétně 14. listopadu 2024 v pražském klubu MeetFactory. Tam navíc přivezou čerstvé album To the Ghosts. Vstupenky v ceně 790 korun budou v prodeji od 24. června na stránce fource.cz a v sítích GoOut a Ticketmaster.

Na společné turné si je pozvali Pixies i Vampire Weekend, sample jejich skladby Go Outside použil ve skladbě Outside už v roce 2011 The Weeknd, společný song mají s rapperem Freddiem Gibbsem, spolupracovali také s hvězdným režisérem Jimem Jarmuschem, vystupovali v show Jimmyho Fallona a hráli na podiích festivalů jako Bonnaroo nebo Lollapalooza.

„Aniž bychom si to uvědomovali, celé ty roky jsme budovali náš vlastní svět. Přitom jsme jenom skládali písně plné emocí, které jsme sami chtěli cítit,“ podotýká Brian Oblivion: „Nová nahrávka je dalším dílem z celkového obrazu Cults. A ten není zdaleka hotový.“

Páté album To the Ghosts vyjde už 26. června a duo na něm znovu spolupracovalo se Shanem Stonebackem (Vampire Weekend, Sleigh Bells). Jako když paprsky světla pronikají do temných koutů – hudba Cults je jako posmutnělý film, který je ale plný záblesků naděje. A na To the Ghosts znovu krystalizuje pověstná schopnost Cults pohybovat se mezi alternativními hudebními plochami a skvěle zvládnutým popovým řemeslem.

Zjisti více