Hero image

Alt-J (UK) s Kaleida (UK)

17. 6. 15Žluté lázně, Praha
Facebook event

Málokterá kapela to za sedm let existence dotáhla tak daleko jako alt-J. Jedinečná architektura písní a výmluvné texty uchvátily nejen fanoušky, ale i kritiky. První jmenovaní je odměňují vyprodanými halami, druzí prestižními hudebními cenami. Česko dlouho čekalo a konečně se dočká. Geniální alt-J se poprvé představí 17. června 2015 ve Žlutých lázních. Předprodej vstupenek za výhodnější cenu bude zahájen v pátek 6. března v 10 hodin.

Za uskupením jménem alt-J stojí čtveřice kamarádů, kteří se potkali během studia na vysoké škole v britském Leedsu. Nadšení pro muziku vyústilo o čtyři roky později v eponymní EP, které obsahovalo brilantní skladby jako je “Breezeblocks” nebo “Matilda”. A tak začalo jedno velké dobrodružství. První deska “An Awesome Wave” z roku 2012 na sebe strhla nebývalou vlnu pozornosti a posbírala jednu cenu za druhou – Mercury Prize, Ivor Novello Award nebo rovnou tři nominace na Brit Awards. Do dnešního dne se prodalo více než milion kopií a debut si tak vysloužil označení platinová deska.

Nejčerstvějším počinem z dílny alt-J je album z loňského roku pojmenované “This Is All Yours”. Po enormním úspěchu první desky před sebou tihle britští chameleoni neměli jednoduchý úkol. Přestože kapelu opustil basista Gwil Sainsbury, dokázala trojice vytvořit album stejně skvostné jako to první. “This Is All Yours” se okamžitě po svém vydání stalo nejprodávanější deskou ve Velké Británii. Balancování mezi žánry, spojování zdánlivě nespojitelného – rysy, které z alt-J dělají kapelu, kterou si nespletete s žádnou jinou. Zmiňme například dokonalou symbiózu melodie a vokálů Miley Cyrus, která v písni “Hunger Of The Pine” na nové desce vykřikuje “I’m a female rebel”. Navzdory své specifičnosti se alt-J stávají fenoménem. V rodné Británii nedávno vyprodali Alexandra Palace během pouhých 10 minut. Nutno dodat, že Alexandra Palace pojme 10 000 návštěvníků. Skupina v minulosti vystupovala na velkých festivalech jako jsou Latitude, Reading nebo Bestival a před sebou má třeba Lollapaloozu nebo Coachellu.

Ať se na to díváte z jakékoli strany, alt-J narozdíl od jiných, komerčně úspěšných kapel, neprodávají svojí image, ale samotnou hudbu. Na současné alternativní scéně je obrovská konkurence a být tím, kdo nejde s proudem, je stále náročnější. alt-J je skutečně jedinečná kapela a to je ve světě hudby impozantní vítězství.

Zjisti více