Hero image

Gramatik (SI) s The Noisy Freaks (FR)

4. 11. 15Roxy, Praha
Facebook event

Gramatik je umělecké jméno Denise Jasarevice, slovinského DJ a producenta, který si podmanil pódia po celém světě. V listopadu opět zavítá do Čech a to hned na dva koncerty, které se odehrají v pražském Roxy (4. 11. 2015) a brněnské Flédě (7. 11. 2015). Těšit se můžeme na skvělou party plnou energického a nápaditého mixu hip hopu a trendy hudebních žánrů jako je dubstep a glitch.

Již debutové album „Street Bangerz Vol. 1“ z roku 2008 Gramatikovi přineslo zaslouženou pozornost především díky streamování na serveru Beatport. Druhé album vydal o rok později na labelu Pretty Lights Music, který je známý tím, že poskytuje veškerou muziku zcela zdarma a snaží se tak podnítit k dalšímu sdílení, větší otevřenosti a vlastní tvorbě, která nemá být svázána byrokracií autorských práv. V duchu svobody a volného nakládáni s daty se nese celá Gramatikova tvorba. Stejný princip razí i na svém vlastním labelu Lowtemp, který založil v roce 2013 a pod jehož křídly sdružuje podobně smýšlející umělce napříč žánry. Svou filosofii naplnil v roce 2014, kdy uvolnil celou svou diskografii zcela zdarma na síti BitTorrent, kde se stal třetím nejstahovanějším interpretem. Do dnešního dne vydal Gramatik osm studiových alb, šest EP a několik singlů. S loňskou deskou „The Age of Reason“ byl dokonce nominován na MTV European Music Awards. Letošní „Coffee Shop Collection“ je výběrem toho nejlepšího z předchozích alb, nebyl by to ale Gramatik, aby se nesnažil tento druh desek pojmout jinak a originálně. „Coffee Shop Collection“ je výběrem autorské tvorby, kde nebyl použit jediný sample. Jde o čistě autorské a originální skladby, což není v elektronických žánrech, které jsou často postaveny právě na samplingu, běžné. Toto album je skvělou možností, jak proniknout do Gramatikovy tvorby a užít si neotřelé koláže na pomezí hip hopu, dubstepu a glitche, ve které jsou zároveň patrné odkazy k jazzu a funku. Odlišný přístup k hudbě předvedl Gramatik při tvorbě soundtracku ke krátkému filmu The Condor, který režírovala Nina Varano. K filmu má Slovinec velmi blízko díky svým výpravným a oceňovaným videoklipům (např. Castell Award z Barcelona Film Festival pro klip Brave Man), které jsou nedílnou součástí jeho tvorby.

Listopadové koncerty v Praze a Brně vám zamotají hlavu. Vstupenky v předprodeji od pondělí 13. července.

Francouzské tanečně elektronické duo The Noisy Freaks doprovodí Gramatika na obou jeho českých zastávkách. Jejich práce se zvukem je obdobná jako u daleko slavnějších krajanů Daft Punk. Zdrojem jejich inspirace a samplů jsou tak hity let dávno minulých, taneční hudba na pokraji braku a kýče nebo vůbec první experimenty se syntezátory. Všechny tyto vlivy míchají s citem pro pop. The Noisy Freaks jsou skvělý party starter. Protančíte boty, na to vemte jed.

Zjisti více