Hero image

DakhaBrakha

21. 11. 24SaSaZu, Praha
Facebook event

Dechberoucí živá vystoupení a unikátní zvuk, který novým generacím představuje srdce ukrajinského folkloru. DakhaBrakha a jejich „etnochaos“ oslaví dvacet let existence na velkém evropském turné. 21. listopadu 2024 zavítají i do pražského klubu SaSaZu na dosud největší tuzemské vystoupení. Za svou kariéru se čtveřice z kyjevského divadla Dakh stala symbolem dnešní Ukrajiny – statečné, svobodné a nezávislé.

Jejich zvuk kombinuje autenticitu ukrajinské lidové písně se současnou hudbou, v provedení DakhaBrakha mají bicí anebo cello stejně výrazný prostor jako hiphopová rytmika nebo blues. Hudbě, která vzniká nasáváním různých folklorních tradic, sami říkají etnochaos. Jejich koncerty vždy doprovází také silné projekce – tak tomu bylo před dvěma lety v pražské Arše, když hráli v Mexiku, Koreji, anebo na festivalech od Glastonbury po Pohodu nebo Sziget.

Tahle bezpochyby nejpozoruhodnější ukrajinská kapela je považována za ambasadora země, která hrdinně vzdoruje ruské agresi: „DakhaBrakha se v těch nejtěžších dobách pro svou rodnou zemi snaží zapálit oheň v srdcích a šířit tak více lásky… Stejně jako nadšený crowd křičím: Slava Ukrajini!“ psal server AlterEcho o jejich posledním pražském vystoupení.

„Od začátku invaze cítíme speciální zodpovědnost, jako bychom ke světu mluvili za celou zemi: děkujeme za podporu, prosíme o zbraně a sdílíme naši bolest. Ve stejnou chvíli vám ukazujeme část bohaté ukrajinské kultury. Skrze vlastní existenci vyvracíme ruský narativ jednoho národa,“ prozrazuje Marko Halanevych důvod jejich intenzivního koncertování. Kromě skladeb z šesti desek, které kapela dosud vydala, zazní v Praze i písně napsané během válečných let. Koncert doprovodí nové projekce vytvořené ukrajinskými umělci i válečnými fotografy.