LATEST UPDATE: CANCELLED

Je nám nesmírně líto, že jedním z koncertů, který musíme kvůli současné pandemii zrušit, je původně na 17. květen plánované vystoupení britské dvojice Vukovi. Vstupenky zakoupené online vám budou automaticky vráceny, ostatní můžete vracet v místě nákupu.

„Koncertování je náš život, udělali bychom cokoliv, abychom se vyhnuli tomuto rozhodnutí. Snažili jsme se trochu počkat a sledovat, jak se situace vyvrbí, bohužel jsme se se všemi našimi partnery shodli, že není jiná varianta, než koncert zrušit,“ říkají Vukovi a dodávají: „Zdraví našeho týmu i vás fanoušků je na prvním místě, slibujeme, až se situace uklidní, tak se spolu znovu potkáme.“

Last year, noise rock duo Vukovi opened for British Counterfeit in Prague. Now Janine Shilstone and Hamish Reilly returning back with bright new second album Fall Better: “I want our songs to let people know that they’re not alone in feeling crazy. I want them to feel less alone. I want to let people know that it’s okay to be weird,” vocalist Shilstone says.

Their audience had of course been seeded from the early days of the originally four-piece Glasgwegian band, 2010. Started for fun, their two early EP’s shaped a sound which truly came to life with their debut in 2017 and an early career defining tour with American alternative rock act PVRIS. Q magazine wrote about them: “Vukovi are equally as comfortable settling alight dancefloors as they are firing up the moshpit” and Clash magaizne added: “The bands powerful live show has built them a passionate cult audience.”