Hero image

Gramatik (SI) s The Noisy Freaks (FR)

7. 11. 15Fléda, Brno
Facebook event

Gramatik je umělecké jméno Denise Jasarevice, slovinského DJ a producenta, který si podmanil pódia po celém světě. V listopadu opět zavítá do Čech a to hned na dva koncerty, které se odehrají v pražském Roxy (4. 11. 2015) a brněnské Flédě (7. 11. 2015). Těšit se můžeme na skvělou party plnou energického a nápaditého mixu hip hopu a trendy hudebních žánrů jako je dubstep a glitch.

Již debutové album „Street Bangerz Vol. 1“ z roku 2008 Gramatikovi přineslo zaslouženou pozornost především díky streamování na serveru Beatport. Druhé album vydal o rok později na labelu Pretty Lights Music, který je známý tím, že poskytuje veškerou muziku zcela zdarma a snaží se tak podnítit k dalšímu sdílení, větší otevřenosti a vlastní tvorbě, která nemá být svázána byrokracií autorských práv. V duchu svobody a volného nakládáni s daty se nese celá Gramatikova tvorba. Stejný princip razí i na svém vlastním labelu Lowtemp, který založil v roce 2013 a pod jehož křídly sdružuje podobně smýšlející umělce napříč žánry. Svou filosofii naplnil v roce 2014, kdy uvolnil celou svou diskografii zcela zdarma na síti BitTorrent, kde se stal třetím nejstahovanějším interpretem. Do dnešního dne vydal Gramatik osm studiových alb, šest EP a několik singlů. S loňskou deskou „The Age of Reason“ byl dokonce nominován na MTV European Music Awards. Letošní „Coffee Shop Collection“ je výběrem toho nejlepšího z předchozích alb, nebyl by to ale Gramatik, aby se nesnažil tento druh desek pojmout jinak a originálně. „Coffee Shop Collection“ je výběrem autorské tvorby, kde nebyl použit jediný sample. Jde o čistě autorské a originální skladby, což není v elektronických žánrech, které jsou často postaveny právě na samplingu, běžné. Toto album je skvělou možností, jak proniknout do Gramatikovy tvorby a užít si neotřelé koláže na pomezí hip hopu, dubstepu a glitche, ve které jsou zároveň patrné odkazy k jazzu a funku.

Odlišný přístup k hudbě předvedl Gramatik při tvorbě soundtracku ke krátkému filmu The Condor, který režírovala Nina Varano. K filmu má Slovinec velmi blízko díky svým výpravným a oceňovaným videoklipům (např. Castell Award z Barcelona Film Festival pro klip Brave Man), které jsou nedílnou součástí jeho tvorby.

Francouzské tanečně elektronické duo The Noisy Freaks doprovodí Gramatika na obou jeho českých zastávkách. Jejich práce se zvukem je obdobná jako u daleko slavnějších krajanů Daft Punk. Zdrojem jejich inspirace a samplů jsou tak hity let dávno minulých, taneční hudba na pokraji braku a kýče nebo vůbec první experimenty se syntezátory. Všechny tyto vlivy míchají s citem pro pop. The Noisy Freaks jsou skvělý party starter. Protančíte boty, na to vemte jed.

Zjisti více